Muzyka towarzyszy nam nieustannie. Kiedyś byliśmy zdani albo na dj’a w radiu, albo na bogactwo własnej domowej kaseto lub płytoteki (na końcu wpisu wykres ilustrujący na czym chętnie słuchaliśmy muzyki przez ostatnie dekady), ale w XXI wieku wszystko, dosłownie wszystko, co tylko zostało wydane mamy pod ręką i możemy po kilku kliknięciach mieć także na uszach.
W przeciwieństwie do serwisów wideo, usługi, które oferują muzykę nie różnią się między sobą tak bardzo dostępnymi utworami / albumami, ale rywalizacja toczy się głównie na oferowane funkcjonalności i jakość streamowanego dźwięku.
Nie chcesz przegapić ciekawej usługi? Słusznie!
O najciekawszych usługach dowiesz się z newslettera ⏰ Minuta dla subskrypcji »
W dwóch zdaniach: Spotify to jeden z najpopularniejszych serwisów oferujących bardzo bogatą bibliotekę muzyczną oraz podcasty.
Ile kosztuje wersja premium: 9,99zł (student), 19,99(indywidualnie), 24,99 (duet), 29,99(rodzina)
Czy plan premium można współdzielić? Tak, plany duet i rodzinny pozwalają na dostęp odpowiednio 2 i 6 użytkowników.
Czy istnieje wersja freemium? Tak, wtedy muzyka przeplatana jest reklamami, ograniczone są także niektóre funkcjonalności (jak np. przeskakiwanie do następnego utworu).
Czy istnieje killer feature? Tak, dzięki Spotify connect istnieje możliwość zdalnego sterowania muzyką na drugim urządzeniu.
Dowiedz się więcej o Spotify lub przejdź na stronę Spotify
W dwóch zdaniach: Apple Music to serwis oferujący bogatą bibliotekę muzyczną dla fanów ekosystemu spod znaku nadgryzionego jabłka.
Ile to kosztuje? 9,99zł (student), 19,99(indywidualnie), 29,99(rodzina)
Czy jest opcja freemium? Nie, choć jest skorzystania z 3-miesięcznego okresu próbnego.
Czy plan premium można współdzielić? Tak, plany rodzinny pozwala na dostęp dla 6 użytkowników.
Dowiedz się więcej o Spotify lub przejdź na stronę Apple Music
W dwóch zdaniach: Tidal to serwis oferujący bogatą bibliotekę muzyczną wysokiej jakości (za wyższą kwotę).
Ile to kosztuje: 19,99(wersja HiFi), 39,99 (HiFi Plus). Studenci otrzymują 50% zniżki na wybrany plan. Pakiet rodzinny kosztuje 29,99zł lub 59,99zł miesięcznie,
Czy plan premium można współdzielić? Tak, plany rodzinne pozwalają na dostęp do 6 użytkowników.
Czy istnieje wersja freemium? Tak, wtedy muzyka przeplatana jest reklamami, ograniczone są także niektóre funkcjonalności (jak np. przeskakiwanie do następnego utworu).
Co wyróżnia Tidal? Bardzo wysoka jakość dźwięku wyrażana w tzw. Bitrate. Pytanie tylko czy śmiertelnicy usłyszą różnicę.
Dowiedz się więcej o Tidal lub przejdź na stronę Tidal.
W dwóch zdaniach: YouTube Music to serwis dla tych, którzy lubią „słuchać” muzykę (ale nie inne materiały) na YouTube’a, ale chcieliby to ronić bez reklam. Zastąpił Google Play.
Ile to kosztuje: 19,99 (indywidualny) lub 29,99 zł (rodzinny) miesięcznie.
Czy plan premium można współdzielić? Tak, plany rodzinny pozwalają na dostęp do 5 użytkowników.
Czy istnieje wersja freemium? Teoretycznie tak, wszak taki jest cały YouTube, ale wtedy zgadzamy się na bardzo dużą liczbę reklam i nie możemy mieć aplikacji działającej w tle. Są także inne aplikacje, pozwalające na słuchanie treści dostępnych na yt bez reklam, często oferujące własną subskrypcję.
Dowiedz się więcej o YouTube Music lub przejdź na stronę YouTube Music
Społeczny dowód zaufania, czyli ilu użytkowników płaci za daną usługę
We wrześniu 2021 Spotify chwalił 165 milionami użytkowników opłacających pakiet premium. To oznacza prawie dwa razy większą bazę niż Apple Music (78 milionów) czy niedostępny w Polsce Amazon Music (63 miliony użytkowników). YouTube (uwzględniając zarówno użytkowników usługi Music i Premium (duh!) przekroczył poziom 50 milionów.
Źródełko: chartr.co
Czym się kierować przy wyborze serwisu muzycznego?
Aplikacją mobilną - jej funkcjonalnością, to na ile dobrze się w niej odnajdujesz. Na ile łatwo i chętnie sięgasz po coś nowego do posłuchania. Sprawdź jak łatwo stworzyć playlistę lub do niej wrócić. Na ile łatwo będzie Ci ją edytować.
Aplikacją webową - tak, czasem możesz chcieć posłuchać muzyki na komputerze, większość usług oferuje dostęp z przeglądarki, bez potrzeby instalowania dodatkowej aplikacji - sprawdź na ile jest ona dla Ciebie wygodna (dla przykładu, klient webowy Apple Music to zlooooo, nawet jeśli jest próbą odwzorowania iTunes).
Algorytmy polecania nowych utworów - biorąc pod uwagę, że biblioteki wszyskich wymienionych serwisów są przepastne (zawierają kilkadziesiąt milionów utworów) to można się czasem oddać chęci eksploracji lub dać poprowadzić za rękę kuratorom i/lub algorytmom wdrażanym przez platformy.
Jak dotychczas słuchaliśmy muzyki?
Chartr.co o zmianach w przemyśle muzycznym
A Ty korzystasz z jakiejś platformy streamującej muzykę? Zostaw opinię w komentarzu i pomóż innym zdecydować się na nią lub zrezygnować z niej. Jeśli korzystałeś / korzystałaś z jakiegoś serwisu, ale już tego nie robisz, napisz co skłoniło Cię do rezygnacji.